Scroll Top

ПОМЕН ПОГИНУЛИМ БОРЦИМА ТРЕБЕВИЋКОГ КРАЈА

помен јасик


На мјесном Спомен-обиљежју Јасик на Требевићу данас је служен парастос и положено цвијеће за 32 погинула борца Војске Републике Српске са овога подручја.

Вијенце су положили породице погинулих бораца, представници општине Пале, делегације општинске и мјесне борачке организације и Удружења ветерана војне полиције Сарајевско-романијског корпуса.

Предсједник Предсједништва паљанске Борачке организације Јасна Лазаревић Гавриловић изјавила је да је за одбрану ове општине у рату погинуло укупно 477 бораца.

Гавриловићева је истакла да је општина Пале у јуну 1992. године имала највише губитака – 80 одсто, подсјећајући да је 45 бораца погинуло на Жепи, 17 на Требевићу, а затим и на Боријама, Горажду и осталим ратиштима.

Према њеним ријечима, општина Пале и у Другом свјетском рату је имала око 1.000 цивилних жртава, и то су биле читаве породице и системско затирање живља.

Гавриловићева је рекла да је данашњим одавањем почасти званично почела манифестација “Сјећање на јуни 1992. године” у оквиру које се будућим генерацијама жели пренијети порука да овај датум не смије бити заборављен.

Она је најавила да ће у уторак, 14. маја, школску дјецу водити на Војничко спомен-гробље “Нови Зејтинлик” на Сокоцу јер желе да будуће генерације упознају о битним датумима и догађајима затот што сваких 40 до 50 година српски народ скупо плати слободу, за коју је у Одбрамбено-отаџбинском рату дато 23.000 живота.

Замјеник начелника општине Пале Срђан Бутулија истакао је да је сјећање на погинуле борце најмање што се може учинити с обзиром на то да су за стварање Републике Српске дали најсветије – своје животе.

Бутулија је подсјетио да је јуни 1992. године био најтрагичнији за општину Пале, те апеловао на млађе генерације да посјете оваква мјеста страдања како би културу сјећања подигли на што виши ниво.

Супруга погинулог Борца Тома Чечара Гордана захвалила је свима што обиљежавају данашњи дан и што нису заборавили погинуле борце.

“Не требамо заборавити те тешке године, требамо да се сјећамо свега што је било, али да гледамо у будућност, да живимо слободно и да наша дјеца живе и изграђују своје породице у нормалној земљи”, поручила је Чечарева.

Спомен-обиљежје подигнуто је на Јасику 12. маја 2002. године у знак захвалности српским борцима погинули у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Срна