Scroll Top

УСПЈЕШНО ЗАВРШЕН ПРОЈЕКАТ “ВРАТИМО ОСМИЈЕХ ПЛАНЕТИ”


На Палама је Савјет младих успјешно реализовао пројекат “Вратимо осмијех планети” у оквиру којег је током протек
ла два мјесеца засађено дрвеће и цвијеће у ужем градском подручју, постављен парковски мобилијар, одржане акције чишћења и предавања о заштити природе и животне средине.



Предсједник Савјета младих Пале Кристина Ковач изјавила је да је укупна вриједнст пројекта 19.000 КМ.

“Прво смо почели са акцијом чишћења платоа испред некадашњег хотела `Панорама`, садња украсног дрвећа и цвијећа, те постављање парковског мобилијара”, навела је она.

Према њеним ријечима, на подручју Пала постављено је 10 парковских клупа, 10 корпи за смеђе, посађене 82 саднице украсног дрвећа и 100 садница цвијећа, које су постављене на четири различите локације – Универзитетска улица, Олимпијски парк, двориште вртића “Бубамара” и код Цековића куће.

Ковачева је на конференцији за новинаре рекла да су одређени број парковских клупа поставили у центру Пала, а дио у двориште вртића “Бубамара”.

Она је напоменула да је завршетак овог пројекта планиран тако што би са начелником општине Пале Бошком Југовићем и дјецом из вртића у Олимпијском парку засадили дрво живота, али да је то одгођено због лоших временских услова.

Ковачева је захвалила паљанском комуналном предузећу и општини који су помогли реализацију активности.


Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је да локална заједница није имала дилему када је требало да подржи овај пројекат јер сама чињеница да се општина налази у групи међу 21 општини у склопу Регионалног програма локалне демократије на западном Балкану /РеЛОаД/, довољно говори о опредијељености, поготово када је ријеч о екологији.

“Материјална вриједност пројекта у овом тренутку није важна колико едукативна, јер смо прошли све фазе – од уређења, чишћења одређених локација до садње цвијећа и свега осталог што ће остати за наредне генерације. Подржавамо и подржаваћемо све оно што Савјет младих ради”, истакао је Југовић, који је захвалио комуналом предузећу и вртићу “Бубамара”, који су учествовали у пројекту.

Према његовим ријечима, ове активности биле су мали путоказ како се треба понашати, а то је управо показала и појава вируса корона због које се људи враћају природи, уређују дворишта и имања.

Владимир Пандуревић, програм менаџер Делегације ЕУ у БиХ рекао је да ЕУ подржава демократске процесе и грађанске иницијативе, а кроз Релоад раде на јачању цивилног друштва и одговарају на потребе свих грађана.

“Пројекат `Вратимо осмијех планети` изабран је као грађанска иницијатива на подручју општине Пале. Радује ме чињеница да је у овој акцији која, поред чишћења једног запуштеног дијела општине, имала за циљ и подизање свијести о очувању животне средине”, навео је Пандуревић.

Виши пројектни координатор Релоад пројекта Сања Бокун рекла је да је неколико општина и градова позвалао своје грађане да гласају за иницијативе које ће побољшати квалитет живота у тим локалним заједницама.


Директор Дјечијег центра “Бубамара” Вања Југовић захвалила је Савјету младих и начелнику Југовићу што су подржали пројекат који им је омогућио да добију пет парковских клупа, четири стабла, што ће много значити за малишане.

Она је истакла да у вртићу уче дјецу да воле природу и да је не уништавају.

Пројекат “Вратимо осмијех планети” реализован је у оквиру Регионалног програма локалне демократије на западном Балкану /РеЛОаД/, који финансира ЕУ, а спроводи Развојни програм УН. Активности је подржала општина Пале.

Срна