Scroll Top

Пројекат Микрофинансије у Босни и Херцеговини уприличио је дводневну стручну обуку за савјетнике из локалних заједница

slika 111

Представници општине Пале, Марко Гајовић и Андријана Короман учествовали су у Пројекту Микрофинансије у БиХ, који проводи Међународна финансијска корпорација (ИФЦ) чланица Групације Свјетске банке уз подршку Амбасаде Швицарске у Босни и Херцеговини. Схватајући потребу и значење образовања грађана, Уреди Омбудсмена у Федерацији БиХ и Републици Српској, у сарадњи са ИФЦ-ом, и даље ће наставити радити на финансијској едукацији како грађана тако и службеника задужених за њихово савјетовање.

Пројекат Микрофинансије у Босни и Херцеговини, уприличио је дводневну стручну обуку за савјетнике из локалних заједница крајем фебруара 2020. године, чиме су стекли нова знања и вјештине из области савјетовања задужених/презадужених грађана и финансијске едукације, као и јачања њихових личних вјештина, првенствено комуникацијских и презентацијских.

Циљ, до сада најбројније обуке, био је обучавање будућих савјетника у пружању услуга бесплатног финансијско-правног савјетовања намијењеног грађанима њихових локалних заједница. Поред савјетовања, будући савјетници су стекли вјештине и за пружање едукација финансијског описмењавања грађана. Стручну обуку у Сарајеву држали су раније обучени савјетници из општине Теслић и градова Бијељина и Живинице.



 „Данашњом обуком постојећи савјетници у локалним заједницама, и они који ће то тек постати, оспособљени су за вођење финансијске едукације грађана. Истоверемено, стекли су и знања на пољу заштите права и интереса корисника финансијских услуга у БиХ“ истакле су Милијана Смиљанић и Драгана Евђенић, савјетнице у Општини Теслић, предавачи на овом скупу.
„Разумијевање улоге савјетника те препознавање најчешћих проблема са којима се клијенти сусрећу у финансијском и правном сегменту савјетовања те идентифицирање адекватних рјешења кроз индивидуалан приступ, основе су успјешног рјешавања проблема наших клијената“ рекао је Фахрудин Фехрић, савјетник у градској управи Живинице.

У току имплементације Пројекта савјетницима се за помоћ обратило 1970 грађана. Чак 1674 случаја су успјешно ријешена, чиме су презадужени грађани захваљујући овој услузи пронашли излаз из финансијског колапса. Важност финансијског описмењавања, као једном од механизама спречавања презадужености, препознали су и наши савјетници те редовно и успјешно проводе едукације у средњим школама и/или факултетима у својим локалним заједницама.

 Млади људи по завршетку средње школе треба да знају како и на који начин могу користити ове производе и услуге. Имали смо до сада предавања у средњим школама те у оквиру Градске управе, рекла је Вања Ступар, савјетница у градској управи Бијељина, један од предавача скупа.

 До сада је уприличено преко 60 едукација финансијског описмењавања за преко 1300 учесника, а превенствено младих особа. Другог дана, савјетницима су свој рад представили и Омбудсмени за банкарски систем у Федерацији БиХ и Републици Српској, Лејла Смајовић и Владимир Рудић. Учеснике су информисали о основним карактеристикама финансијских институција и њихових производа, те обавезама банака и њиховим правима на заштиту корисника. Кроз интеракцију са савјетницима, представили су им најчешће ситуације са којима се могу сусрести у раду са потенцијалним клијентима и савјетима олакшали наредне активности.
У Пројекту Микрофинансије у Босни и Херцеговини, којег проводи ИФЦ, дио Групације Свјетске банке уз подршку Амбасаде Швицарске у БиХ, тренутно је укључено 25 локалних заједница са интенцијом ширења на додатних 8 нових у наредним мјесецима. Сви учесници прошли су и обуку за унапређење вјештина комуникације са јавношћу како би могли адекватно презентовати услуге савјетовања и финансијске едукације за грађане широј јавности.