Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је данас у Жепи гдје је обиљежено 30 година од страдања 45 српских бораца, мучки убијених у кланцу у муслиманској засједи, да је обавеза његовати сјећање и вјечно славити погинуле, као и бринути о њиховим породицама.
Југовић је нагласио да је српски народ, захваљујући људима који су овдје изгинули, водио рачуна и успио да сачува Републику Српску у којој се данас слободно живи.
“Сви смо дужни да бринемо о породицама погинулих бораца и да посебно будемо сензибилни према њима”, напоменуо је Југовић.
Југовић је подсјетио да су ови људи, чија је мисија била хуманитарног карактера – да доставе хране и пића за војску, мучки убијени и да нису имали шансу да се бране.
“Важно је да нас данас има овдје да његујемо сјећање и да их, будући да је 30 година прошло од овог чина, славимо вјечно, да они буду дивови и хероји у нашим срцима, као што су и солунски добровољци, учесници Другог свјетског рата, као и овог одбрамбеног рата”, истакао је Југовић.
Он је захвалио општинама Хан Пијесак и Источни Стари Град и борачким организацијама из три општине за показано јединство и потребу заједничког окупљања да се сачува ово спомен-обиљежје и да се преноси новим генерацијама шта се десило на овом мјесту.
Један од преживјелих бораца Живко Цицовић рекао је новинарима да никада неће заборавити шта се тада десило, када је у првом дијелу колоне која је прекинута обореним стаблима са околних литица затекао рањене познанике и пријатеље, своје саборце, те их покушао извући док је цијели простор био под дејством митраљеза и артиљерије са муслиманске стране.
Цицовић је рекао и да су са моторним пилама морали да сијеку стабла да би пришли возилима у којима су били рањени и да је тада успио да извуче повријеђеног саборца Дарка Милинковића.
Милинковић је захвалио својим пријатељима, српским борцима са Пала, који су тада дошли да извуку погинуле и рањене са подручја код Жепе који су били два дана у окружењу.
Начелник општине Хан Пијесак Слободан Ђурић поручио је да се не смије заборавити страдање српских бораца који су живот дали за Републику Српску, те да треба помоћи њихове породице и заштитити спомен-обиљежја, да би пренијели на наредне генерације шта се овдје дешавало.
“Да се памти данас, у наредним годинама и у будућности”, рекао је Ђурић и изразио задовољство што је ове године код спомен-обиљежја погинулим српским борцима много више присутних представника свих нивоа власти, чланова породица погинулих и представника борачких организација и сабораца.
Предсједник Предсједништва Борачке организације Пале Јасна Лазаревић Гавриловић рекла је да су од те ратне 1992. године Пале имале више од 20 одсто укупних губитака за цијели рат, те да не треба заборавити да су тада биле пријестоница Републике Српске у којој су се стварале институције и постављали темељи Српске.
“Не треба то заборавити и не треба заборавити овај догађај у оквиру манифестација сјећања јер је кључни у обиљежавању догађаја у минулом рату. Надамо се да ће сјећање на јун наћи мјеста у свим календарима од посебног значаја, да ћемо се сјећати свих наших бораца”, рекла је Гавриловићева новинарима.
Она је истакла да се ове године код једног од чланова породице погинулих бораца на Жепи родила идеја да буду уређена спомен-обиљежја код Жепе и да се отму од зуба времена и пропадања на отвореном.
Гавриловићева је истакла да је ова идеја наишла на подршку начелника општина Хан Пијесак, Пале и Источни Стари Град и да је данас премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао да ће Влада помоћи у реализацији ове идеје.
Она је изразила наду да да ће Влада имати више разумијевања за ову и сличне иницијативе из борачких организација и да ће Борачка организација и те како знати то да цијени.
Служењем помена и полагањем вијенаца на спомен обиљежје код Жепе у Хан Пијеску одата је почаст за 45 бораца Војске Републике Српске, којих је највише било са Пала, поводом 30 година од њиховог страдања.
Срна