Сарајевски Срби су синоним за одлучност јер су одбили недостојну понуду, оставили вјековна огњишта брањена и одбрањена у борби уз велике жртве и прије 28 година кренули у егзодус незабиљежен у новијој историји, изјавио је Срни начелник општине Пале Бошко Југовић.
“Постдејтонски егзодус сарајевских Срба и данас, након толико година, код свих нас изазива емоцију бола због страдања и патње наших сународника који су под онаквим околностима напустили своја огњишта, али временом преовладава емоција поноса на један херојски чин који нас учи како се цијени и воли слобода, како се поштују и бране начела важнија и од живота”, истакао је Југовић.
Он је подсјетио да су сарајевски Срби оставили све своје у Сарајеву, а понијели са собом само успомене и кости најмилијих и са тим иметком дошли међу своје.
“Гдје год да су стали са намјером да отпочну нови живот, дочекала их је пружена пријатељска рука, а нове комшије, пријатељи обогатили су и унаприједили тако друштвени живот, образовање, културу, спорт, сваки сегмент живота и града који ево заједнички градимо већ скоро 30 година”, додао је Југовић.
Југовић је рекао да су Пале једна од општина у којој данас живи знатан број сарајевских Срба, да су никла цијела насеља у којима су нове куће изградили некадашњи становници Сарајева.
“Пале су доласком ових људи добиле квалитет више и људски потенцијал оличен у добрим и честитим људима, узорним домаћинима, успјешним привредницима, културним посленицима, спортистима, професорима, интелектуалцима различитих профила, једном ријечју елити, што је свакако допринијело и томе да данас можемо говорити о константном развоју, експанзији, универзитетском граду и урбаном имиџу Пала”, истакао је Југовић.
Југовић је нагласио да се сада може говорити и о једној сасвим новој генерацији Паљана, дјеци сарајевских Срба који су се одшколовали у овом мјесту, стасали и израсли у појединце који данас дају значајан допринос развоју локалне заједнице, а самим тим и Републике Српске у цјелини.
Према његовим ријечима, вријеме које је прошло није избрисало слике тужног одласка сарајевских Срба из свог града нити умањило бол и патњу.
“Наша дужност и обавеза је чувати сјећање на ове догађаје и људе, а њиховим породицама увијек бити подршка у новим завичајима које су населили”, поручио је Југовић.
Сарајевски Срби су прије 28 година морали да напусте своја огњишта у сарајевским насељима Илиџа, Илијаш, Хаџићи, Грбавица, Враца, Рајловац и Вогошћа. Егзодус Срба из Сарајева трећи је по бројности, након егзодуса Срба из Хрватске и са Косова и Метохије.
Срна