Општина Пале и Филозофски факултет Универзитета у Источном Сарајеву вечерас су у Палама угостили амбасадора Републике Грчке у БиХ Димитриоса Папандреуа поводом обиљежавања великог јубилеја и националног празника ове државе – 200 година од Рата за независност Грчке, односно, Дана државности Грчке.
Амбасадор Папандреу рекао је да је овај датум један од најважнијих датума новије историје Грчке, те захвалио Општини и грађанима Пала на учешћу у обиљежавању овога празника.
„Ово све потврђује јако блиске везе између два наша народа – српског и грчког. Желим посебно да се захвалим начелнику општине Пале Бошку Југовићу који је приредио овај пријем и који нас је угостио, те тако показао једну велику љубав и велико поштовање према грчкој држави и грчком народу. Желим, такође, да захвалим нашим свештеницима овога светог храма који су вечерас уприличили доксологију у част свих устаника и овога великог дана, као и ректору Универзитета у Источном Сарајеву, декану Филозофског факултета и свим професорима Филозофског Факултета чији смо искрени пријатељи и који, такође, показују велику љубав и велику част нам чине што овај пријем приређују овдје на Палама. Грчка Влада и грчка држава искрену захвалност шаљу Општини Пале, као и велико поштовање и велику љубав и руководству и свим грађанима општине Пале, због овога великог и топлог пријема, који је изузетно значајан за нас“, истакао је Папандреу.
Начелник општине Пале Бошко Југовић изразио је задовољство што су имали прилику да на овај начин дочекају амбасадора Папандреуа, те што је он, од свих градова БиХ, изабрао да баш у Палама обиљежи овај значајан празник.
„Однос грчког и српског народа, као и на чињеница да је грчки народ умногоме помагао Србе са обје стране Дрине, довољно говори о јединству ова два народа и о њиховој слози. Сигурно је да се ово неће завршити само на вечерашњем догађају, те да ћемо и даље бити добри домаћини и позвати га да поново посјети нашу општину, а, у име свих грађана општине Пале, могу тврдити да су му врата Пала увијек отворена“, нагласио је Југовић, те додао да су вечерашњим обиљежавањем националног празника Грчке показали јединство грчког и српског народа.
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић рекао је да је вечерашње обиљежавање националног празника, односно, Дана државности модерне Грчке, само мали допринос за све оно што је грчки народ урадио за Србе.
„Такође, овдје је на данашњи дан, прије 22 године, грчки народ исказао непрвду која се у том тренутку одвијала над српским народом, а то је почетак бруталне агресије и НАТО бомбардовања Србије. Поред тога, Грци су много помогли нама у Републици Српској, јер су удомили много породица из Српске у вријеме Одбрамбено – отаџбинског рата. Прије мјесец дана, добили смо вриједну донацију од његове екселенције, а то је велики број литература из грчког језика и културе, чиме промовишемо учење грчког језика и грчке културе на нашем Универзитету, а на добром смо путу да потпишемо и Споразум о сарадњи са престижним чувеним Аристотеловим Универзитетом у Солуну, што ће бити јако важно Унивезитету у Источном Сарајеву“, истакао је ректор Кулић, те додао да се сарадња са универзитетима у Грчкој одвија у виду Ерасмус пројеката.
Декан Филозофског факултета Универзитета Источно Сарајево проф. др Драга Мастиловић каже да Срби имају посебан однос са Грцима, посебно што су културни и цивилизацијски утицаји на српски народ долазили управо из Византије или Грчке.
“Морам да кажем да смо се вечерас, уз ово молитвено сјећање према грчким херојима и страдалницима у том грчком устанку који је трајао од 1821- 1830 године, а уз велика страдања грчког народа која ми Срби најбоље разумијемо, јер смо и ми на исти начин се ослобађали од Турака и правили модерну српску државу, молитвено сјећали свих жртава НАТО агресије на Републику Српску и на тадашњу СРЈ. Пријатељство између грчког и српског народа највише се показало 90 – их година 20. вијека, а задовољни смо што данас можемо да изразимо захвалност грчкој држави и народу за све оно што су урадили и што можемо да на скроман пријатељски начин обиљежимо овај велики празник – Дан државности Грчке“, рекао је Мастиловић.
Он је подсјетио да је амбасадор Папандреу прије 20 дана Филозофском факултету у Палама донирао вриједну литературу и информатичку опрему, како би на Факултету био отворен Центар за грчке студије и тако се на овој високообразовној установи изучавао грчки језик, култура, историја.
Амбасадор Папандреу присуствовао је вечерњем богослужењу у храму Сабора Светог Архангела Гаврила, које је служено на грчком језику, а потом је, у знак пријатељства народа Грчке и Републике Српске, уприличена илуминација зграде Филозофског факултета у бојама грчке заставе.
Паљанске новости