Scroll Top

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА О СТРАДАЊУ СРБА У КРАЉЕВУ 1941. ГОДИНЕ

DSC_8638

Изложба Народног музеја Краљева “Култура сјећања – Ко не памти изнова преживљава”, о страдању Срба у Краљеву октобра 1941. године, отворена је данас у Средњошколском центру на Палама, у оквиру сарадње са Филозофским факултетом Универзитета у Источном Сарајеву.
Коаутор изложбе Мирјана Савић из Народног музеја Краљево навела је да је изложба посвећена једном од најтрагичнијих догађаја током Другог свјетског рата – масовном стријељању талаца у Краљеву у октобру 1941. године у коме је страдало 2.198 становника Краљева и околних мјеста.

“То страдање је најтрагичнији злочин у историји, злочин против човјечности. Стрељане су породице, отац и син, браћа, као и жена од 26 година, фризерка у Краљеву поријеклом из Билеће”, истакла је Савићева и додала да су све то били цивили.

Она је нагласила да се изложба бави културом сјећања и да су приказани пописи стријељаних, фотографије, писма и разни лични предмети, а значајан дио поставке представљају цртежи и графике.

Декан Филозофског факултета Универзитета Источно Сарајево Драга Мастиловић рекао је да је онај народ који заборави своју историју дужан да је понавља. “Сви знамо да је наша историја, барем у 20. вијеку, тако трагична, па је боље да је научимо него да је понављамо”, истакао је Мастиловић.

Он је додао да је добро што се изложба одржава у Средњошколском центру, јер од омладине треба да крене брига за културом памћења, а српски народ је познат “по проблемима када је у питању култура памћења”.

“Два су разлога тих проблема. Једно је велико незнање о прошлости, а друго међусобно непознавање разних српских народа који живи у разним крајевима српског етничког простора. Са овим заједничким пројектом, који је један у низу, превазилазимо те проблеме”, оцијенио је Мастиловић.

Мастиловић је навео да је, осим Срба из Краљева, страдало и доста Срба из БиХ, те да непријатељи српског народа не питају одакле је Србин, они га убијају исто.

Према његовим ријечима, зато треба упознати младе са страдањима, јер није довољно само знати шта се дешавало на локалном нивоу, битно је знати какви су то историјски процеси пратили српски народ, али и упознати их са страдањима и стратиштима.

Доцент Дејан Антић са Филозофског факултета Универзитета у Нишу рекао је да је изложба посвећена страдању Срба у Краљеву октобра 1941. године, да слобода нема цијену и да се мора поштовати и чувати успомена на страдале претке, жртве не само Краљева него Крагујевца, Старог Брода, Пребиловаца.

“Много је српских стратишта и јама широм Херцеговине и БиХ, Србије. Морамо водити рачуна о томе да чувамо сјећања на страдале претке јер само ћемо на тај начин сачувати национални идентитет и сјећањем на српске жртве чувати Србију и Републику Српску данас”, нагласио је Антић.

Начелник општине Пале Бошко Југовић захвалио је Народном музеју Краљева што су донијелу поставку на Пале како би дјеца и сви други увидјели велики допринос који је дао народ из Шумадије, Краљева, Крагујевца за борбу и слободу тадашње државе, као што су то чинили и Срби Источног Сарајева за стварање и одбрану Републике Српске.

Професор српског језика у Средњошколском центру “Пале” Бранка Малинић Ћугаљ рекла је новинарима да су у овој школи сви опредијељени за његовање културе памћења у оквиру редовних и ваннаставних активности, како се злочин над српским народом никада и никоме не би поновили.

Изложба ће трајати до 12. децембра.

Срна