U okviru Javnog poziva za organizacije civilnog društva/nevladine organizacije za predaju prijedloga projekata koji se organizuje u sklopu projekta „Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu“ (ReLOaD)[1]u saradnji sa Opštinom Pale, u srijedu, 26. juna 2019. godine u trajanju od 14.00 do 16.00 sati održan je prvi od četiri planirana mentorska sastanka za zainteresovane predstavnike/ce organizacija civilnog društva (OCD).
Sastanku je, pored mentorice i predstavnika UNDPa, prisustvovalo ukupno 3 predstavnika/ica OCD iz 3 OCDa (2 žene i 1 muškarac), te predstavnica opštine Pale. Na početku mentorskog sastanka učesnicima/cama je pojašnjena uloga mentora/ice, naglašavajući da je jedina uloga mentora/ice da ukaže na greške, te ne učestvuje u rješavanju istih. Mentor/ica nema mandat da se direktno uključuje u izradu projektnog prijedloga, te u cilju osiguranja i primjene transparentnog pristupa realizacija mentorstva po principu „jedan na jedan“ nije dozvoljena, odnosno prisustvo mentora/ice i samo jednog predstavnika OCD nije moguće. U toku trajanja javnog poziva, planirana su maksimalno četiri mentorska sastanka.
Mentorica je prezentovala osnovne elemente Javnog poziva, fokus je stavljen na prezentaciju iskustava iz prošlogodišnjeg javnog poziva te su prezentovane najčešće greške koje su bile vezane za diskvalifikaciju, odnosno eliminatorne kategorije iz evaluacione matrice: finansijske i operativne kapacitete te relevantnost projektne ideje.
Mentorica je istakla važnost realne samo-procjene od strane same OCD u smislu vlastitih kapaciteta i referenci da administrativno i finansijski može upravljati predloženim projektom. OCD koja nema finansijska sredstva ili vrlo limitirana tokom godine obzirom da se sve aktivnosti odvijaju na volonterskoj osnovi, može aplicirati na ovaj javni poziv uz preporuku da takve OCDa apliciraju sa manjim projektima od 10 -20 000 KM. Priložene forme bilanse stanja i uspjeha nisu eliminirajući faktor pri ocjenjivanju.
Na sastanku se vodila diskusija šta je projekat i naglašeno je da ovaj javni poziv podržava projektne aktivnosti. Finansiranje svakodnevnih, redovnih aktivnosti udruženja nisu prihvatljive za finansiranje kroz ReLOaD program.
Pojašnjeno je da od ukupnog projektnog budžeta dozvoljeno je maksimalno 30% iskoristiti za administrativne troškove (ljudske resurse (menadžer, koordinator, asistent i sl), putne troškove (vezane za neke sastanke koje vrši menadžment projekta), kancelarijske troškove (renta, struja, telefon i sl.)), te da je u okviru direktnih projektnih troškova dozvoljeno platiti neophodne eksperte /stručnjake/predavače koji bi realizovali projektne aktivnosti.
Odabir predavača/stručnjaka treba biti kroz transparentan i konkurentski javni poziv/oglas, i nije nužno da osoba mora biti iz opštine Pale. Predavači/stručnjaci/treneri su angažovani za provedbu određenih aktivnosti (treninga, radionica, predavanja i sl.) i zato spadaju u direktne troškove projekta. Prikaz honorara u budžetu projekta za ove vrste angažmana je u bruto iznosu.
Naglašeno je da iznos do makismalno 30% ukupnog budžeta projekta može biti iskorišteno za nabavku opreme i rekonstrukciju, ali samo ukoliko su ti radovi i oprema neophodni za uspješnu realizaciju projekta. Oprema treba biti neophodna za sprovedbu projektne intervencije i bez te opreme bilo bi neizvodivo provesti projekat. Oprema treba biti kupljena kao nova, kroz konkurencijski postupak, sa urednom dokumentacijom i garancijskim rokom. Obratiti pažnju na npr. poljoprivredne projekte gdje bi trebalo da se nabavljaju plastenici i sl. Treba posebno voditi računa o kriteriju da projekti nisu za ekskluzivnu dobit pojedinaca.
Pitanje geografske pripadnosti korisnika projekta također je razgovarano i pojašnjeno je da za ovu priliku JLS daje svoj finansijski doprinos (30% sufinansiranje iz opštinskog budžeta) za sve odobrene projekte te je stoga neophodno da se ciljna i korisnička grupa vežu za teritoriju odgovarajuće JLS – u ovom slučaju za opštinu Pale.
Učesnicima i učesnicama prvog mentorskog sastanka je naglašeno da za sljedeći susret trebaju doći spremni sa već konkretnim idejama koje se uklapaju u zahtjeve javnog poziva i u skladu su sa strateškim prioritetima opštine Pale, te iskoristiti mentorske sesije za konkretna pitanja u vezi projektnih intervencija . Naglašeno je više puta da je neophodno pročitati Smjernice za aplikanta, obzirom da priča oko načina apliciranja je već obradjena na prvom mentorskom sastanku.
Dogovoreno je da drugi mentorski sastanak bude održan 4. jula 2019. u 12.00 sati. Termin će biti objavljeni na službenoj stranici opštine kako bi što veći broj zainteresovanih predstavnika OCD prisustvovao ovim sastancima. Zainteresovani učesnici/ice svoje prijave za mentorski sastanak mogu dostaviti na e-adresu dubravka.borovcanin@gmail.com
OCD koje su imale predstavnike/ce na prvom mentorskom sastanku: Jake žene, Sunce i Forum teatar.
[1]Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) finansira Europska unija (EU), a provodi Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP).