U Republici Srpskoj je 13 lokalnih zajednica prihvatilo da učestvuje u projektu “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Srpske”, u okviru kojeg će od 16. do 23. juna u Srpskoj boraviti 650 djece iz socijalno najugroženijih srpskih porodica na Kosmetu, rekao je Srni predsjednik Odbora za pomoć Srbima na Kosovu iz Srpske Milorad Arlov.
Učešće su do sada potvrdili Banjaluka, Prijedor, Trebinje, Novi Grad, Gradiška, Derventa, Šamac, Brod, Petrovo, Han Pijesak, Pale, Istočnom Novom Sarajevo i Višegrad, a Arlov napominje da prijave za učešće traju do 1. februara.
“Još nekoliko lokalnih zajednica u Republici Srpskoj najavilo je da će učestvovati u ovom humanom projektu, koji Odbor za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji iz Srpske organizuje sedmi put, uz blagoslov Njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja”, istakao je Arlov.
On je naveo da će u Srpsku, u posjetu vršnjacima, doći učenici iz svih srpskih sredina i osnovnih škola sa Kosova i Metohije, u pratnji pedesetak prosvjetnih radnika.
Arlov je rekao da su podršku Odboru i projektu dali Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, a očekivanje je da će to učiniti i najviše institucije Republike Srpske.
“Očekujemo da će i ove godine Savjet ministara dozvoliti ulazak djeci sa Kosmeta pod posebnim uslovima, jer ta djeca nisu u materijalnoj mogućnosti da imaju pasoš Srbije. Centralni doček djece 16. juna, pod pokroviteljstvom opštine Višegrad, biće u Andrićgradu, jednoj od najatraktivnijih turističkih destinacija Republike Srpske”, istakao je Arlov.
On je podsjetio da je do sada, u okviru projekta čija je realizacija počela 2012. godine, u Srpskoj po sedam dana boravilo više od 2.500 srpske djece sa Kosmeta, u pratnji više od 200 prosvjetnih radnika iz svih osnovnih srpskih škola na Kosmetu.
“Motiv projekta je povezivanje našeg naroda u Srpskoj i Srbiji. To je, uvjereni smo, pomoć našem narodu i srpskoj djeci na Kosmetu, da osjete slobodu koju nemaju i prijateljstvo Srpske, da nisu sami i da smo uz njih u teškim vremenima kroz koja prolaze da bi opstali na Kosovu i Metohiji”, naglašava Arlov.
Srna